Kocaelili Sanayici ve işadamı Tahsin Tarhan, CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olduğunu açıkladı…

129

Tahsin Tarhan’ın özgeçmişi

1964 yılında Gümüşhane’de dokuz çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.
İş hayatına oto makas tamircisi olarak başladı.
16 yaşındayken kendine ait tamirci dükkanı açtı.
22 yaşında otomotiv şirketi kurarak oto makas toptancılığı yaptı.
2000 yıllarda sanayiciliğe ilk adımını attı. TT Çelikyay A.Ş’yi dünyanın 35 ülkesine ihracat yapan dünya markası haline getirdi.
Siyasi yaşamına 2002 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) Gebze Kurucu İlçe Başkanı olarak başladı.
2005 yılında SHP parti Meclis üyeliğine seçildi.
Sosyal demokratların Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) çatısı altında birleşmesi gerektiğine inandığı için CHP’ye katıldı.
2011 yılında CHP Genel Merkezi’nde Örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Danışmanlığı görevinde bulundu.
Çayırova’ya beş bin kişilik bir stadyum kazandırdı.
Futbol okulu açarak 500 öğrencinin eğitim almasını sağladı.
Çayırova’da 18 sınıflık Tahsin Tarhan İlköğretim Okulu’nu yaptırarak, Milli Eğitime bağışladı.SHP,
Sayısız üniversite öğrencisine burs verdi.
Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’nin değişik bölgelerinde çektiği fotoğrafları, Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve çok sayıda politikacı, sanatçı, işadamı, yazar ve gazetecinin yazılarının da yer aldığı “Günden Kalan İzler” isimli kitapta topladı. Kitabın tüm gelirini de Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağışladı.
2008 ve 2009 yıllarında iki dönem Çayırova Bölgesi’nden TBMM’de Yüksek Vatandaşlık Onur Ödülü’ne aday gösterildi. Gerek Eğitim Gönüllüsü gerekse Sanayici olarak çeşitli kurumlardan sayısız ödül aldı.
Yüksek okul mezunu Tahsin Tarhan evli ve üç çocuk babasıdır.

*** *** *** *** ***
Kocaelili Sanayici ve işadamı Tahsin Tarhan, CHP Kocaeli
Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olduğunu açıkladı…

142

 

“Bu hasret bizim, Kocaeli hepimizin”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu açıklayan Cumhuriyet Halk Partisi’nin tanınmış simalarından Kocaelili Sanayici-İşadamı Tahsin Tarhan, Kocaeli’nin sorunlarını ancak halkın değerlerine saygılı, sol, sosyal demokrat bir yönetimin çözebileceğini belirterek, “Gün iktidar olma günüdür. Bu hasret bizim… Kocaeli hepimizin!.. Onun için diyoruz ki; Ferman padişahınsa sokaklar Kocaeli halkınındır”dedi.
Eğitime ve spora olan duyarlılığı ve bağışları ile bilinen Sanayici-İşadamı Tahsin Tarhan, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde (KYÖD) yaptığı basın toplantısında, aday adaylığı başvuru dosyasını Kocaeli CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’a teslim etti. Basın toplantısında bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, “Bir Pazar gününü böyle çoşkulu bir şekilde sizlerle paylaştığım için çok mutluyum. Bu seçimlerde Kocaeli’nde seçimi alacağımızdan eminim. Kocaeli’nde CHP üyelerimiz yaptığımız seçimlerle kimi istiyorlarsa onu aday yaptılar. Biz adaylarımızı tebaa anlayışıyla değil, demokrasi ile belirledik, Ankara’dan değil…” dedi. Birkaç cümle de Tahsin Tarhan için kurmak istediğini belirten Yalçın Kuşkan, “Sayın Tahsin Tarhan’la dostluğumuz çok eskilere dayanıyor. Sıfırdan gelmiş, büyük başarılara imza atmış, çok gayretli bir arkadaşımız. Siyaseten de ekonomik olarak da bölgemize değerli hizmetleri olmuş bir arkadaşımız. Ben bu seçimlerde Kocaeli’nde seçimi alacağımıza eminim. Başarılar diliyorum” diye konuştu.
Daha sonra konumasına başlayan Tahsin Tarhan ise, “Esnafımız mutsuz, emekliler umutsuz, işçilerimiz, emekçilerimiz, köylülerimiz çaresiz, sanayicimiz güvensiz…. Bunların hepsine ‘dur’ diyeceğiz. Kadınlarımızla, gençlerimizle, örgütümüzün tüm üyeleriyle, seçmenlerimizle, CHP ilçe belediye başkanı adaylarımızla, seçim kampanyalarımızla Büyükşehir’e ve 12 ilçemize partimizin bayrağını dikmek için, Yeşil bir Kocaeli için, dünya kültürlerinin yaşatıldığı sosyal bir kent yaratmak için AKP’nin sistemine başkaldırıyorum. Ve partimizin bir neferi olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için aday adaylığımı açıklıyorum” dedi.
Kalabalık bir topluluğun izlediği ve tiyatro sanatçısı Yelda Özdeş’in sunduğu toplantıya CHP Parti Meclisi Üyesi ve Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Amasya Milletvekili Ramis Topal, Denizli eski Milletvekili Hilmi Develi, Kocaeli CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, İzmit İlçe Başkanı Selma Yıldırım, Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar, Derince İlçe Başkanı Sefer Yeni, Körfez İlçe Başkanı Mehmet Miroğlu, Karamürsel İlçe Başkanı Mustafa Asım Uğurlu, Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, Darıca İlçe Başkanı Salman Köseali, Kandıra İlçe Başkanı Kenan Çapraz; İzmit belediye başkan adayı Sefa Sirmen, Gebze Belediye Başkan Adayı Yakup Yılmaz, Körfez Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Reşat Başar, Kartepe Belediye Başkan Adayı Yaşar Sönmez, Derince Belediye Başkan Adayı Hakan Savaş, Kandıra Belediye Başkan Adayı İsmail Sarıca, Darıca Belediye Başkan Adayı Cengiz Hamsioğlu ile Büyükşehir belediye başkan aday adayları Keramettin Gençtürk, Prof. Dr. Ali Akdemir ve Gebze eski beleiye başkanı Mehmet Emin Avcı, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğa Demir ve Emekli-Sen temsilcileri katıldı.
Basın toplantısında hazırladığı sunum eşliğinde konuşan Tahsin Tarhan, Kocaeli’nin “kimliğini kaybetmekle karşı karşıya olduğunu” ve bu gidişe “dur” demek için Büyükşehir Belediye Başkanı olmak için aday adayı olduğunu söyledi.
“Yıllardan beri havasını soluduğumuz, suyunu içtiğimiz, sevinçler ve hüzünler yaşadığımız Kocaeli’mize ve halkımıza karşı duyduğumuz sorumluluk gereği, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, tüm ilçelerimize Cumhuriyet Halk Partisi’nin bayrağını dikmek bizim en öncelikli görevimizdir” diyen Tahsin Tarhan şu görüşleri dile getirdi;
“Ekonomisiyle, sanayisiyle, bilim kuruluşlarıyla, üniversiteleriyle her alanda bir dünya kenti olma potansiyeline sahip Kocaeli’miz bir üçüncü dünya kenti vizyonuyla yönetilmektedir.
Kocaeli’mizi marka bir kent; Kandıra’mızın yoğurdunu, İzmit’imizin tadı dillere destan pişmaniyesini, Hereke’mizin halısını, Karamürsel’imizin sepetini dünya markası yapabilmemizin önünü açmak için bu gidişata ‘dur’ demeliyiz.”

Kocaeli’nin mevcut sanayine sahip çıkacağını ve koruyacağını açıklayan Tahsin Tarhan, “Ben yokluktan, yoksulluktan gelip sanayici olan bir kardeşiniz olarak, sanayinin de sanayiciliğin de çok farkındayım. Ekolojik dengeyi bozarak, çevreyi yok ederek sanayileşirseniz bir gün siz de yok olursunuz. Yapılacak olan var olan sanayiyi koruyup, sahip çıkarken, ilimizin ekolojik dengesini korumayı ve çevreyi unutmamaktır. Bunun için ilk işlerimizden biri yerel yönetimin sanayiye bakış açısını değiştirmek olacak” diye konuştu.

Kocaeli’nin her ilçesinde ayrı güzelliği barındıran bir dünya kenti olması gerektiğine dikkat çeken Tahsin Tarhan, “Kocaeli bugün üçüncü dünya vizyonuyla yönetilmeye çalışılıyor. Yol yapmak, çöp toplamak gibi asli görevlerini “hizmet” veya “proje” diye yutturmaya çalışan bir yönetimden çarpık kentleşmeye, yanlış sanayileşmeye, işsizliğe ve yoksulluğa çözüm getirmesini, proje üretmesini beklemek saflık olur… “Zamanı hizmete dönüştürdük” diye övünenler belli ki zamanı boşa geçirmişler” dedi.

“YAPI STOKU İMAR HAKLARI İLE YENİLENECEK…”

“Turizm kenti olmak için tarihi eserleri park alanlarının altına gömmemeli, “bilim-teknoloji kenti” olmak için bilim insanlarına “şarlatan” denmemeli, engelli kenti olmak için de yapılan kaldırımlar, engellilere engel olmamalı” görüşlerini savunan Kocaeli CHP Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayı Tahsin Tarhan, şu görüşlerini şöyle dile getirdi:
“Kocaeli’mizde 7’den 70’e tüm hemşerilerimizi, hiçbir ayrıma, önyargıya tabi tutmadan; Kartepe’den Darıca’ya, Karamürsel’den Kandıra’ya kadar tüm hemşerilerimizi kucaklayacağız. Kocaeli’mizi evrensel şehircilik standartlarına yakışır, insan odaklı ve tüm canlıların doğal ortamları içinde yaşayabileceği kimlikli ve kişilikli bir kent haline getirmeyi başaracağız. Yapılanmasını büyük oranda tamamlamış ve yapı stoku eskimiş Kocaeli’ni deprem güvenliğini almış bir kent haline getirmek bizim en önemli gündem maddelerimiz arasında. Kocaeli’miz, deprem riski karşısında kaderine terk edilmiş bir kent olmayı hak etmiyor. Öncelikle zemin sıkıntısı olmayan bölgelerde verilecek imar hakları ile bu yapılar bir an önce yenilenmelidir.“

“ULAŞIM VE YURT SORUNU ÇÖZÜLECEK…”

Kocaeli’nin şu an yaşadığı en önemli sorunlardan birinin ulaşım olduğuna dikkat çeken Tahsin Tarhan, şu görüşleri savundu:
“Günü kurtarmak adına geçici kavşak çözümleri ile Kocaeli’mizin ulaşım sorununu çözmek mümkün değildir. Ciddi bir ulaşım master planı hazırlanmalı, alternatif ulaşım ve raylı sistem yatırımları mutlaka yapılmalı. Kocaeli’mizdeki diğer önemli sorun ise üniversite öğrencilerimizin ulaşım ve yurt sorunudur. Öğrenci kardeşlerimin kolayca çözülebilecek bu sorunlarına bile çözüm üretememiştir.”

“FERMAN PADİŞAHINSA SOKAKLAR KOCAELİ HALKININDIR”

Tahsin Tarhan sözlerini şöyle tamamladı:
“Evet, gün Kocaeli halkının günüdür. Kadınlarımızla, gençlerimizle, öğrencilerimizle, aydınlarımızla, işçilerimizle, işsizlerimizle, sendikalarımızla, esnafımızla, emeklilerimizle, engellilerimizle, iş kadınlarımızla, işadamlarımızla, sanayicilerimizle, köylülerimizle, meslek örgütlerimizle, yöre derneklerimizle, farklı inanç gruplarımızla, sanatçılarımızla, dindarlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle ve farklı kimlik ve kültür temsilcilerimizle Kocaeli’nde özlediğimiz sol, demokrat ve halkçı iktidarı yaratmanın fırsatı doğmuştur. Zaman ayrılıkları körükleme zamanı değil, aynılıklarımızı, ortaklıklarımızı, benzerliklerimizi ortaya çıkarma, paylaşma ve ortak mücadele zamanıdır. Gün iktidar olma günüdür. Bu hasret bizim… Kocaeli hepimizin!.. Onun için diyoruz ki; Ferman padişahınsa sokaklar Kocaeli halkınındır.”
Tahsin Tarhan, konuşmasının ardından sonra milletvekilleri, il başkanı ve ilçe başkanları, ilçe belediye başkan adayları ile büyükşehir belediye başkan adayları birlik ve beraberlik fotoğrafı verdiler.

About Halkın Nabzı

Halkın Nabzı

Leave a reply translated

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>